Cep telefonu almayı düşünenler dikkat! Yarından itibaren dev zam geliyor

Ticaret Bakanlığı tarafından getirilen ve 2020 yılından bu yana yürürlükte olan nezaret uygulamasında akıllı telefonlar için yeni bir düzenleme yapıldı.

200 DOLARDAN 350 DOLARA YÜKSELTİLDİ

Geçen ay Resmi Gazete’de yayımlanan İthalatta Nezaret Uygulanmasına Ait Bildiri’de Değişiklik Yapılmasına Dair Bildirim ile akıllı telefonlarda adet başına ünite gümrük değeri, 200 dolardan 350 dolara yükseltildi. Bildiri 28 Mart’ta uygulanmaya başlayacak.

YARINDAN İTİBAREN ARTIRIM GELİYOR

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın haberine nazaran, düzenleme sonrası telefonlara 28 Mart’tan itibaren en az 2 bin 500 TL artırım geliyor. Giriş düzeyi cep telefonlarının fiyatı bile 10 bin TL’den düşük olmayacak.

TELEFONLARIN FİYATI EN AZ İKİYE KATLANACAK

Yeni düzenleme ile ithal edilen ve vergisiz fiyatı yaklaşık 3 bin 800 TL olan bir cep telefonu 28 Mart’tan itibaren en az 2 bin 500 TL zamlanacak. Buna ÖTV, KDV, TRT Bandrol fiyatı üzere öteki vergiler de eklenince telefonun fiyatı 10 bin 500 TL’ye kadar çıkacak. Türkiye’ye gelen akıllı telefonlardan evvel yüzde 1 Kültür Bakanlığı payı, sonra yüzde 10 TRT Bandrol fiyatı kesiliyor. Akabinde tüm bu sayılar üzerinden yüzde 50 ÖTV ekleniyor. Oluşan sayının üzerinden de yüzde 18 KDV alınarak telefonun fiyatı en az ikiye katlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir