Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Evlilik yaşı 18’dir

Hiranur Vakfı’nın yöneticisi Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi 6 yaşında evlendirmesi Türkiye’nin gündemine otururken; Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, evlilik yaşı için 18’i işaret etti. 

Hürriyet müellifi Hande Fırat’a konuşan Erbaş, Hiranur Vakfı’nda yaşanan çocuk istismarı üzerinden yürüyen tartışmalara ait olarak, “Bugün yasalarımızdaki evlilikte 18 yaş sonu dinimizin istediği rüşd çağı bakımından da ülkü bir uygulamadır. Ergenlik yaşı ile evlilik yaşı karıştırılmamalı. Ergenlik biyolojik bir gelişim sürecidir. Evlilikte aranan rüşddür” dedi. 

Erbaş, “Genç kızlarımızın çocuk sayılabilecek kadar erken yaşlarda zorla evlendirildiği ve bu uygulamanın dine dayandırılmaya çalışıldığı esefle müşahede edilmektedir. Bu yaklaşımın ilmi ve dini bir temeli yoktur. Hayat hakkını, insanın onuruna uygun bir halde hayatını sürdürmesi hakkını gasp etmek ve bilhassa çocukları istismar konusu yapmak asla kabul edilemez” diye konuştu.

TIKLAYIN – Diyanet’ten Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismarı hakkında açıklama : İslam’a nazaran bireylerin rüşt yaşına gelmeden evlendirilmeleri kelam konusu olamaz”

TIKLAYIN – 6 yaşındaki çocuğun evlendirilmesi davasında Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli tutuklandı

TIKLAYIN – ’13 yaşında evliliği’ savunan Başhekim Yardımcısı Uysal, misyonundan alındı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir