Eski Brezilya lideri, ABD’ye turist vizesi başvurusunda bulundu

Brezilya’daki seçimlerde mağlubiyete uğrayan eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun ABD’ye 6 aylık turist vizesi için başvurduğu bildirildi.

BBC’ye konuşan avukatı Felipe Alexandre, Bolsonaro’nun “hayatının 34 yılını kamu hizmetine adadığını ve biraz orta vermek istediğini” söyledi.

Bolsonaro, 30 Aralık’tan beri ABD’nin Florida eyaletinde kalıyor. Birinci başta devlet liderleri ve diplomatlar için verilen 30 günlük A-1 vizesiyle ABD’ye giden eski devlet başkanı, vizeyi beklerken ABD’de kalmayı planlıyor.

Göçmenlik hususlarına bakan bir hukuk firmasında çalışan Alexandre, eski devlet liderinin “bir sonraki adımının ne olacağına karar vermeden evvel başını boşaltmayı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde birkaç ay turist olmanın tadını çıkarmayı” umduğunu söyledi. Alexandre, BBC’ye yaptığı yazılı açıklamada, ABD göçmenlik yetkililerinin geçen Cuma günü Bolsonaro’nun B1/B2 turist vizesi başvurusunu aldıklarını belirtti.

KONGRE BASKINI SONRASI SUÇLAMALARIN HEDEFİNDE

Solcu halefi Luiz Inácio Lula da Silva’nın misyona başlama merasiminden evvel ABD’ye giden Bolsonaro, destekçilerinin bu ayın başlarında değerli hükümet binalarını basması sonrasında Brezilya’da soruşturma altında.

8 Ocak’ta, eski devlet liderinin binlerce destekçisi, 2022 genel seçimlerindeki mağlubiyetinin akabinde başşehir Brasília’daki federal binalara baskın düzenlemişti. Bolsonaro, ispatlanamayan seçim hilesi argümanlarına inanan protestocuların güvenliği aşarak Devlet Başkanlığı, Kongre ve Yargıtay binalarını işgal etmesi nedeniyle eleştirildi.

Eski Devlet Başkanı kargaşa için “pişmanlığını” lisana getirdi, fakat buna kendisinin neden olmadığını savunuyor.

Eski ABD Başkanı Donald Trump ile yakınlığı nedeniyle “Tropiklerin Donald Trump’ı” lakaplı eski sağcı önder, eski dövüş sanatları sportmeni José Aldo’nun Florida’daki konutunda kalıyor.

Demokrat Partili milletvekilleri, Bolsonaro’nun ABD’de kalmasına itiraz ediyor. Bu ayın başlarında gönderilen bir mektupta onlarca milletvekili, ABD Başkanı Joe Biden’dan Bolsonaro’nun diplomatik vizesini iptal etmesini istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir