Sudan’dan Tahliye İçin 500 Türk Bir Camide Bekliyor!

Sudan’da ordu ile Süratli Dayanak Kuvvetleri (HDK) ortasında yaşanan çatışma nedeniyle ülkedeki Türklerin gergin bekleyişi sürüyor. Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenen üç toplanma noktasından biri olan Mescidi Işık Mescidi’nde 500’ü aşkın kişinin olduğu aktarıldı. 

Dışişleri Bakanlığı’nın hem Türkler hem de öteki ülke vatandaşlarının tahliyesine yönelik 22 Nisan’daki duyurusunda, Hartum’dan gerçekleşecek tahliyeler için planlama yapıldı.

Dün sabah saatlerinde otobüslerle Etiyopya’ya, oradan da Türkiye’ye nakli planlanan Türk vatandaşları için, Rotana’da Al Salaam Otel’den saat 06.00, Kafuri’de Mescidi Parıltı Mescidi’nden saat 06.30, Wad Uygar Pazar yerindeki Turkish Restaurant’tan ise saat 07.30, otobüslerin kalkış saati olarak belirlendi.

Çatışmaların arttığı bölgede yer alan Mescidi Işık Mescidi’nde, ortalarında Sudan’daki kimi inşaatlarda çalışmaya giden Türk vatandaşlarının da bulunduğu otobüs hareket edemedi.

Kaldıkları konutlardan Mescidi Parıltı Mescidi’ne geçen Türk çalışanların de ortalarında bulunduğu yaklaşık 500 kişi, otobüsle tahliye edilmeyi bekliyor. Camide bekleyenlerin fotoğraf ve imgelerini paylaşan Türk emekçiler, 15 Nisan sabahından beri meskenden çıkamadıklarını, bölgede çok sık bomba ve silah sesleri duyduklarını anlattı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen haber üzerine 23 Nisan sabahı tahliye için belirtilen Mescidi Parıltı Mescidi’ne geldiklerini anlatan emekçiler, ağır çatışmalar nedeniyle bekledikleri otobüslerin 23 Nisan sabahı gelemediğini tabir etti. Yaklaşık 500 kişi caminin içinde beklediklerini, silah ve bomba sesleri duyduklarını anlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir