Taliban’ın kadınlara yönelik kararına ABD’den sert tepki

Afganistan’daki bayanlara getirilen sivil toplum kuruluşlarında çalışma yasağını kınayan ABD idaresi, yasağın milyonlarca kişi için hayati yardımları kesintiye uğratacağını savundu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün yaptığı açıklamada, “Kadınlar, dünyanın dört bir yanındaki insani yardım operasyonlarının merkezinde yer alıyor. Bu karar Afgan halkı için yıkıcı olabilir” formunda konuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, “BM ve ulusal ya da milletlerarası sivil toplum kuruluşlarının da dahil olduğu ortakları, hayatta kalmak için insani yardıma gereksinim duyan 28 milyondan fazla Afgan’a yardım ediyor.” dedi.

Guterres, “STK yasağıyla ilgili haberlerden epey rahatsız olduğunu” belirtti.

24 ARALIK’TA ASKIYA ALINDI

Taliban, 24 Aralık’ta STK’lerin bayan işçi çalıştırmasını ikinci bir duyuruya kadar askıya almıştı.

Taliban geçici hükümetinin Ekonomi Bakanlığı Sözcüsü Abdurrahman Habib, Bakanlığın kelam konusu kararı ülkedeki tüm STK’lere gönderdiğini ve bu karara uyulması gerektiğini söylemişti.

Kadın işçinin işlerine son vermeyen STK’lerin lisanslarının iptal edileceği kaydedilmişti.

Taliban Süreksiz Hükümetinin Yüksek Öğretim Bakanlığı, 20 Aralık’ta Afganistan’daki tüm kamu ve özel üniversitelere gönderdiği talimatla kız öğrencilerin eğitimlerine ikinci bir duyuruya kadar orta verildiğini duyurmuştu.

Geçen yıl 15 Ağustos’ta Afganistan idaresine gelen Taliban sonrası, kamu ve özel dalda çalışan çok sayıda bayan işini kaybetmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir