Yeni Şafak yazarı Karaman: Müslüman camia içindeki kötü durumlara gelince, adres göstermenin faydası yoktur, zararı çoktur

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken ‘imam nikahıyla evlendirmesi’ ve 6 yaşındaki çocuğun Kadir İstekli tarafından sistematik tecavüze maruz kalması kamuoyunun gündemindeyken Yeni Şafak muharriri, ilahiyatçı Hayrettin Karaman,Müslüman topluluk içindeki makus durumlara gelince, bunlarla ilgili hesaplaşmayı, kimi şahıs ve kümeleri teşhir ederek değil, o makus durumlar ne ise onları ısrarla ve en yaygın bir ölçüde anlatarak yapalım; zira teşhirin, adres göstermenin yararı yoktur, ziyanı çoktur.” kanısını lisana getirdi

Bu yazıda asıl ele almak istediğim husus, Müslümanların kabahat, yanılgı, kusur ve günahlarıyla ilgili hesaplaşmalarıdır” diyen Karaman yazısında, “Bazı müelliflere nazaran bu hesaplaşma şöyle olmalı imiş:Müslüman topluluğun kesimleri olan dini kümeler (tarikat, cemaat, dernek, vakıf, yurt, kurs, medrese, mektep…) birtakım istisnaları dışında bid’at, hurafe, istismar, cehalet… batağına saplanmış bulunuyorlarmış. Hocalar, âlimler ortasında mevcut olan yavuz ve “sahih İslâm’ı” bilip uygulayan bireyler, bu kabahat, günah ve cehalet yuvalarını isim vererek teşhir etmeli, “Kral çıplak!” demeli, toplumdan silinmelerini ve toplumun aydınlanmasını sağlamalıdırlar… Bu türlü bir hesaplaşma daveti düzgün niyetle de makus niyetle de yapılabilir. Makûs niyetle olanı: Müslüman topluluk içine fitne sokmak, hocalar ile kümeleri birbirine düşürmek, seçimlerin de yaklaştığı şu vakitte toplumda kaos oluşturmak, yutulamaz lokma haline gelen Türkiye’yi lokma dökmektir. Âlâ niyetli olanı bilgi ve deneyim eksikliğindendir.” tabirini kullandı. 

Karaman şunları kaydetti:

“Yanlışı, günahı, kabahati, hurafeyi, gerçek İslâm’ı o ehliyetli âlimler her vakit ve her yerde, her vesile ile açıklıyorlar. Buna karşın pazarlarda çürük malın müşterisi de hiç eksik olmuyor, olmamıştır, olmaz.

Çürük malı alan ve yanlış kapıdan girenlerin önemlice bir kısmı çürüğü de yanlışı da biliyorlar, buna karşın işte ya ticaret ya hıyanet için giriyorlar. Bunlara, girdikleri kapının yanlış olduğunu, kelam ve hareketlerinin İslâm dışı bulunduğunu, o düzgün âlimler, kapı numarası vererek söyleseler geri çıkacaklarını mı sanıyorsunuz!

Aldanmış, doğrusunu, temizini bilememiş, bu sebeple o çukurlara düşmüş olanlara gelince, bir defa giren tövbe billah oradan ayrılmaz; zira en güzel, en yanlışsız, en pak, en kurtarıcı yeri bulduğuna inandırılır.

Mesele, girmeden engellemekle ilgilidir; bunun da yolu dağlara taşlara, uçan kuşlara kadar, şu kişi bu küme demeden yanlışsız olanı anlatmaktır. Bu noktada gevşeklik ve eksikliğimiz olduğu açıktır.

İslâm’a nazaran tartışılamaz doğrular, yeniden tartışılamaz eğriler vardır, lakin birtakım hususlar da vardır ki, buralarda ehli olan herkesin doğrusu kendinedir. İkaz ve engelleme görevinde şu kurala riayet edilecektir: “Farklılığa tahammülü olan hususlarda, farklı fikir ve davranışları, taraflar, karşılıklı olarak ihtar ve engelleme konusu edinemezler.”

Kendimizle hesaplaşalım, büyük ve adil hesaplaşmadan evvel kendimizi hesaba çekelim; keşke her Müslüman bunu devamlı yapabilse!

Müslüman topluluk içindeki berbat durumlara gelince, bunlarla ilgili hesaplaşmayı, kimi şahıs ve kümeleri teşhir ederek değil, o makûs durumlar ne ise onları ısrarla ve en yaygın bir ölçüde anlatarak yapalım; zira teşhirin, adres göstermenin yararı yoktur, ziyanı çoktur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir