Zelenskiy: Dünya Rusya’ya mümkün olduğunca sert tepki vermeli

Zelenskiy, Telegram hesabından Rusya-Ukrayna savaşının 242. gününde manzaralı bildiri paylaşarak savaşla ilgili son gelişmeleri kıymetlendirdi. Rusya’nın Ukrayna’daki insanları yok etmeye çalıştığını savunan Zelenskiy, şu tabirleri kullandı:

Zelenskiy, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun bugün kimi ülkelerin savunma bakanlarıyla telefon görüşmeleri yaptığını ve nükleer tehdit konusunu ele aldığını belirtti.

“ARTIK DÜNYANIN MÜMKÜN OLDUĞUNCA SERT REAKSİYON VERMESİ GEREKİYOR”

Kimsenin bugün Rusya’ya inanmadığını lisana getiren Zelenskiy, “Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki radyasyon felaketi ile ilgili şantaj yapan Rusya’ydı. Bu, Rus füzelerinin bilhassa Ukrayna nükleer tesisleri üzerindeki yörüngesidir.” tabirini kullandı.

Zelenskiy, Rus güçlerini, denetim ettikleri Herson bölgesindeki Kakhova Barajına mayın döşemekle ve Ukrayna’da yasak silahları kullanmakla suçlayarak, “Artık dünyanın (Rusya’ya) mümkün olduğunca sert reaksiyon vermesi gerektiğine inanıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Rusya’nın bugün yalnızca Ukrayna’ya değil, tüm dünyaya nükleer şantajı yapmaya devam ettiğini belirten Zelenekiy, dünya ülkelerinin buna yaptırım üzere çeşitli yollarla reaksiyon vermesi gerektiğine dikkat çekerek, “Çünkü bizi ne kadar güçlü desteklerlerse, bu savaş ve muhtemel Rus tehditleri o kadar erken sona erecektir.” yorumunda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir